MOKRÁ SVATBA; HEIDEGGER IN AUSCHWITZ

//MOKRÁ SVATBA; HEIDEGGER IN AUSCHWITZ

MOKRÁ SVATBA; HEIDEGGER IN AUSCHWITZ

25.1.2018 od 20:30 proběhne v kině Bio Oko promítání filmů Mokrá svatba a Heidegger in Auschwitz.

MOKRÁ SVATBA
OBRAZ – HALOUSEK – DAŇHEL
ZVUK – STŘIH – DAŇHEL
16MM
25 MINUT
ARGENTUM VIVUM 2017

“Nelze dvakrát vstoupit do téže řeky, ani se nelze dvakrát dotknout smrtelné bytosti v témže stavu, neboť ta se hbitou a rychlou proměnou rozptyluje a znovu shromažďuje. A vlastně se ani nespojuje znovu a někdy později, ale spíše se zároveň spojuje i opouští, přichází i odchází” (Hérakleitos z Efesu)

Film je mrtev! Nezbývá než se potopit o 2500 let zpět, kdy kvasilo Hérakleitovo temné, zlomkovitě dochované analogické myšlení. Postupujeme od samého počátku a tím je výroba vlastní filmové emulze. Příběh emulze je i příběhem tohoto filmu. EMULZE je tak partiturou, režisérem, zvukařem, protagonistou i antagonistou.

 

HEIDEGGER IN AUSCHWITZ
OBRAZ – JEŽEK – DAŇHEL – HALOUSEK – BRABCOVÁ
ZVUK – STŘIH – JEŽEK
16MM
50 MINUT
ARGENTUM VIVUM 2016

Jeden z nejdůležitějších myslitelů 20. století, německý filozof Martin Heidegger jede 40 let po své smrti na exkurzi do Osvětimi. Během své návštěvy pořídí na 2500 snímků. Na zpáteční cestě navštíví Prahu a jeho pozornost upoutá chvost právě probíhajícího maratonu, který mu nápadně připomíná pochod smrti. Následující zimu vystoupí z hrobu též jeho židovská milenka, jedna z nejdůležitějších myslitelek 20. století, Hannah Arendt. Bezcílně se potuluje se svojí 16mm kamerou v okol&iacu te; Heideggerovy chaty v Todtnaumbergu. Také se jí zjevují některé motivy ze stěžejního díla velkého filozofa, spisu Bytí a čas. Vše uspořádáno v přísně strukturálním tvaru. Statické v pohybu, kinetické v klidu.

By | 2018-01-25T08:45:06+00:00 Leden 23rd, 2018|Aktuality|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem MOKRÁ SVATBA; HEIDEGGER IN AUSCHWITZ