Přednáška J. Typlta Sloučeniny stříbra a hlasy ze záhrobí

//Přednáška J. Typlta Sloučeniny stříbra a hlasy ze záhrobí

Přednáška J. Typlta Sloučeniny stříbra a hlasy ze záhrobí

24. 1. 2018 od 18:00 proběhne přednáška Jaromíra Typlta o spiritistické fotografii nazvaná Sloučeniny stříbra a hlasy ze záhrobí . Akce se uskuteční v nové budově Národního Muzea v přednáškovém sále H.

Anotace přednášky:
Myšlenka zachytit spiritistické fenomény na citlivou vrstvu fotografického papíru byla od počátku paradoxní – šlo přece o snahu technickými prostředky dokázat existenci jiného světa, vědecky obhájit to, co je ne-vědecké. V roce 1925 zveřejnil dokonce i věhlasný spisovatel Arthur Conan Doyle knihu The Case for Spirit Photography, ve které se snažil spiritistické fotografii zjednat plné uznání. A tak vedle četných ohlasů v literatuře a ve výtvarném umění nám zanechalo spiritistické hnutí z druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století poměrně obsáhlou produkci v oblasti fotografie, která se v posledních letech stává předmětem velkých výstav a knižních monografií (např. The Perfect Medium, Metropolitan Museum of Art v New Yorku, 2005). Dávné snímky žijí už svým životem, pro který není podstatné, zda jsou či nejsou vědecky důvěryhodné a technicky naivní. Naopak, právě fakt průhledné „zfalšovanosti“ jim občas dodává obsah, který je pro dnešní dobu dokonalých simulaker nečekaně aktuální.
Součástí přednášky budou projekce snímků ze světa i z českých sbírek.

Autor přednášky: Jaromír Typlt (1973, Nová Paka), spisovatel a historik umění.

By | 2018-01-24T10:28:40+00:00 Leden 23rd, 2018|Aktuality|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Přednáška J. Typlta Sloučeniny stříbra a hlasy ze záhrobí